Olej z wiesiołka — kapsułki czy płyn?

Olej z wiesiołka — kapsułki czy płyn?

Olej z wiesiołka zyskał w ostatnich latach na popularności, gdyż głośno mówi się o tym, że pomaga na kobiece dolegliwości. W jego składzie znaleźć można bardzo dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, co przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. W czym jeszcze pomóc może olej z wiesiołka? Lepiej wybrać olej z wiesiołka w formie kapsułek czy płynu?

Właściwości oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka, dzięki wysokiej zawartości składników takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole, białka bogate w aminokwasy siarkowe, a także witaminy oraz minerały, w tym A, E, selen, cynk, wapń i magnez, obniża poziom cholesterolu i wspomaga układ odpornościowy. Stosowanie olejku z wiesiołka łagodzi bóle reumatyczne, przyspiesza gojenie ran, stymuluje regenerację chrząstki i tkanki łącznej. Olej z wiesiołka posiada także właściwości detoksykujące i jest w stanie pobudzić reakcje obronne organizmu, tym samym chroniąc przed chorobami.

Zawarte w tym oleju nienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia, obniżając przy tym ciśnienie krwi. Kwasy te występują także w komórkach mózgowych, dzięki czemu wspomagają funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. Wiesiołek zapewnia lepszy nastrój, dobrą pamięć oraz wspomaga szybkie i efektywne myślenie.

Olej z wiesiołka — w formie kapsułek czy płynu?

W przypadku tego produktu zdecydowanie lepszym wyborem będzie w olej w formie naturalnej, a nie kapsułki. W rzeczywistości, olejek zawarty w kapsułce nigdy nie jest czystym olejem. Oznacza to, że olej w kapsułce nie jest tłoczony na zimno. Proces obróbki cieplnej w wysokiej temperaturze powoduje, że z oleju „wyciekają” cenne witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Prawda jest jednak również taka, że stosowanie kapsułek jest znacznie wygodniejsze oraz szybsze i to może przemawiać na ich korzyść. Trzeba pamiętać, że olejek w kapsułkach zazwyczaj nie jest czystym olejem oraz jest on rafinowany lub nierafinowany. Nierafinowany olej z wiesiołka zawiera więcej składników aktywnych i jest po prostu zdrowszy. Warto wiedzieć, że naturalne olejki są najświeższe. Przykładowo olej w swojej naturalnej postaci może po dwóch latach zmienić kolor, nie tracąc przy tym żadnych swoich zdrowotnych właściwości.

Na co może pomóc olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka, w którym zawarta jest wysoka dawka nienasyconych kwasów tłuszczowych, będzie bardzo przydatny przy wielu typach problemów skórnych. Mowa tutaj o takich chorobach jak: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca lub sucha i podrażniona skóra. Olej z wiesiołka może być również niezwykle pomocny w przypadku tzw. problemów kobiecych, jak np.: ból piersi, problemy okołomenopauzalne, zespół napięcia przedmiesiączkowego, ból i uczucie ciężkości brzucha, suchość pochwy, inne zaburzenia endokrynologiczne oraz sztywność szyjki macicy w późnej ciąży. Oleju z wiesiołka nie powinny stosować dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby z nadwrażliwością na składniki aktywne zawarte w nim. Nie można razem z nim przyjmować leków przeciwpłytkowych i rozrzedzających krew.