Jeśli już masz potrzebę udać się do takiego profesjonalisty, to w głównej kolejności dermatolog będzie badać ewentualne zmiany skórne gołym okiem.
Jeśli niemniej jednak W czasie takiego badania nie może odpowiednio zdiagnozować problemu, to wtenczas pomaga sobie dermatoskopem. To szczególny przyrząd, który ma zamontowaną lampkę zwiększającą pole widzenia. Działa jak lupa. To właśnie dzięki temu wybrany obszar na skórze może być o wiele bardziej szczegółowo obejrzany. Tę metodę wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku znamion barwnikowych.
Szczegółowe metody badań dermatologicznych
W sytuacji, kiedy w trakcie badania dermatolog nabierze podejrzeń, że wypadku danej choroby przyczyną są w stanie być drobnoustroje, to w tej sytuacji może zlecić wymaz ze skóry. Oprócz tego, jeżeli podejrzewa grzybicę, to może to być również badanie mikrobiologiczne. Ewentualnie możemy także być skierowani na pobranie w krwi. Wtedy zlecone może być również oznaczenie poziomu hormonów. Często w wypadku trądziku może tu występować podłoże hormonalne. Z kolei w owym czasie, gdy zmiany skórne mają swoje źródło w alergii, to doktor ma prawo nas skierować na badania alergiczne lub od razu do alergologa. Problemy skórne mogą być, wobec tego przeróżne. Przede wszystkim niemniej jednak nie jesteśmy w stanie ignorować brodawek czy też narośli. Dermatolog powinien je obejrzeć, żeby wykluczyć zmiany rakowate.